2016

Open

1. Oskar Norum, Umeå AK, Ski-Doo
2. Viktor Hertén, Jakobstads MK Finland, Lynx
3. Adam Öhman, Älvsbyns MS, Lynx

Stock

1. Johan Eriksson, Team Walles MK, Lynx
2. Andreas Mårten, Mora MK, Lynx
3. Balder Nääs, Team Walles MK, Arctic Cat

Damer Stock

1. Emilia Dahlgren, Team Walles MK, Lynx
2. Ronja Renheim, Lima MS, Ski-Doo
3. Ellen Bäcke, SMK Ockelbo, Polaris

Semi Stock

1. Pontus Suorra, FSF Nord, Arctic Cat
2. Niklas Grönlund, Storumans SK, Polaris
3. Daniel Välimaa, Överkalix SK, Lynx

Ungdom 14-16

1. Gustav Salomonsson, Team Walles MK, Lynx
2. Jens Vikman, Malmfältens MCK, Arctic Cat
3. Jesper Bergström, Infjärdens RSK, Lynx

Ungdom 12-14

1. Tim Strandberg, Tavelsjö SK, Ski-Doo
2. Gustav Sahlsten, Umeå AK, Ski-Doo
3. Ludwig Wiklund, Arjeplogs SSF, Lynx

2015

Pro Open

1. Emil Öhman, Älvsbyns MS, Lynx
2. Petter Nårsa, Moskosels SK, Arctic Cat
3. Filip Eriksson, Storumans SK, Arctic Cat

Pro Stock

1. Johan Eriksson, Team Walles MK, Lynx
2. Robin Jonsson, Njurunda MK, Lynx
3. Balder Nääs, Team Walles MK, Arctic Cat

Damer

1. Elina Öhman, Älvsbyns MS, Lynx
2. Ronja Revelj, Team Walles MK, Polaris
3. Matilda Johansson, Älvsbyns MS, Polaris

Semi Pro Stock

1. Pär Vikman, Malmfältens MCK, Arctic Cat
2. André Gunnarsson, Woxnadalens MK, Lynx
3. Mattias Karlsson, Tåsjö SSK, Ski-Doo

Ungdom 14-16

1. Emil Harr, Gargnäs MK, Lynx
2. Emil Persson, Kalix MS, Lynx
3. Niklas Grönlund, Storumans SK, Polaris

Ungdom 12-14

1. John Malmström, Vitådalens SK, Lynx
2. Tim Strandberg, Tavelsjö SK, Ski-Doo
3. Oliver Lidström, Älvsbyns MS, Lynx

2014

Pro Open

1. Adam Renheim, Lima MS, Ski-Doo
2. Oskar Norum, Umeå AK, Ski-Doo
3. Nisse Kjellström, Team Walles MK, Polaris

Pro Stock

1. Elias Ishoel, NMK Oppdal Norge, Lynx
2. Adam Öhman, Älvsbyns MS, Lynx
3. Magnus Reiten, Singsås MK Norge, Lynx

Damer

1. Elina Öhman, Älvsbyns MS, Lynx
2. Marica Renheim, Lima MS, Arctic Cat
3. Victoria Kirkhus, Singsås MK Norge, Polaris

Semi-Pro Open

1. Robin Karlsson, Strömsunds MK, Ski-Doo
2. Anton Folkesson, Bygdsiljums MK, –
3. Jens Nordqvist, Lofsdalens SK, –

Semi-Pro Stock

1. Jim Eliasson, Infjärdens RSK, Lynx
2. Magnus Larsson, Östersunds SSK, Lynx
3. Henrik Sandlund, Luleå MS, Lynx

Ungdom 14-16

1. Sebastian Drotz, Härjedalens AK, Polaris
2. Anton Bodin, Team Walles MK, Lynx
3. Emil Persson, FMCK Kalix, Lynx

Ungdom 12-14

1. Emil Harr, Gargnäs MK, Lynx
2. Ludwig Gustafsson, Lingheds SK, Polaris
3. Tim Strandberg, Tavelsjö SK, Ski-Doo

2013

Pro Open

1. Adam Renheim, Lima MS, Ski-Doo
2. Viktor Hertén, Jakobstads MK Finland, Lynx
3. Filip Eriksson, Storumans SK, Arctic Cat

Pro Stock

1. Marcus Ogemar Hellgren, Östersunds SSK, Lynx
2. Magnus Renström, Gargnäs MK, Lynx
3. Filip Öhman, Älvbyns MS, Lynx

Damer

1. Marica Renheim, Lima MS, Lynx
2. Elina Öhman, Älvsbyns MS, Lynx
3. Ronja Renheim, Lima MS, Lynx

Semi-Pro Open

1. Pontus Lundström, Skellefteå MS, Lynx
2. Sebastian Asp, Kiruna MK, –
3. Jörgen Gotthardsson, Vilhelmina MK, Lynx

Semi-Pro Stock

1. Martin Moland, Alta SSF Norge, Arctic Cat
2. Oscar Hedman, Lima MS, Polaris
3. Adam Thomelius, Älvsbyns MS,-

Sport 600

1. Mattias Myhr, Team Walles MK, Lynx
2. Jens Nordqvist, Lofsdalens SK, –
3. Tomas Lundgren, Infjärdens RSK, –

Ungdom 14-16

1. Albin Lundqvist, Arvidsjaurs MS, Lynx
2. Elias Ishoel, NMK Oppdal Norge, –
3. Anton Bodin, SMK Söderhamn, Lynx

Ungdom 12-14

1. Emil Harr, Gargnäs MK, Lynx
2. Niklas Grönlund, Storumans SK, Lynx
3. Edvard Moland, Alta SSF Norge, Lynx

2012

Pro Open

1. Adam Renheim, Lima MS, Lynx
2. Peter Eriksson, Skellefteå MS, Polaris
3. Marcus Evensson, Åredalens SSK, Polaris

Pro Stock

1. Marcus Lundgren, Älvsbyns MS, Arctic Cat
2. Oskar Norum, Umeå AK, Ski-Doo
3. Marcus Ogemar Hellgren, Östersunds SSK, Lynx

Damer

1. Marica Renheim, Lima MS, Lynx
2. Anna-Carin Karlsson, Älvsbyns MS, Polaris
3. Elina Öhman, Älvsbyns MS, Polaris

Semi-Pro Open

1. Robin Jonsson, Njurunda MK, Polaris
2. Johan Edström, Infjärden RSK, Lynx
3. Mattias Kjellin, Älvsbyns MS, Lynx

Semi-Pro Stock

1. Emil Hansson, Älvsbyns MS, Lynx
2. Andreas Mårten, Mora MK, Lynx
3. Tony Johansson, Bygdsiljums MK,

Sport 600

1. Christoffer Wikström, Älvsbyns MS, Lynx
2. André Häreskog, Lycksele MK, Lynx
3. Mats Larsson, Lycksele MK, Lynx

Ungdom 14-16

1. Emil Andersson, Bygdsiljums MK, Lynx
2. Edvin Hamberg, Lycksele MK, Lynx
3. Philip Andersson, Bygdsiljums MK, Lynx

Ungdom 12-14

1. Albin Lundqvist, Arvidsjaurs MS, Lynx
2. Jerry Lärkerud, Storumans SK, BRP
3. Filip Harr, Gargnäs MK, Lynx

2011

Pro Open

1. Petter Nårsa, Moskosels SK, Lynx
2. Johan Eriksson, Team Walles MK, Polaris
3. Adam Renheim, Lima MS, Lynx

Pro Stock

1. Marcus Johansson, Östersunds SSK, Polaris
2. Jeff Öijer, Mora MK, Lynx
3. Marcus Ogemar Hellgren, Östersunds SSK, Polaris

Damer

1. Marica Renheim, Lima MS, Lynx
2. AnnaCarin Karlsson, Älvsbyns MS, Lynx
3. Emma Karlsson, Åsele SK, Arctic Cat

Semi-Pro Open

1. Robin Persson, Åkersjöns SSK, Arctic Cat
2. Tim Marklund, Infjärdens RSK, Arctic Cat
3. Henrik Nordenskjöld, Luleå MS, Arctic Cat

Semi-Pro Stock

1. Robin Nordmark, Kiruna MK, Lynx
2. Ulf Lif, Lima MS, Polaris
3. Peter Sjöström, Umeå AK, Ski-Doo

Sport 600

1. Christoffer Wikström, Älvsbyns MS, Lynx
2. Daniel Eriksson, Vännäs MK, Lynx
3. Andreas Henriksson, Storumans SK, Ski-Doo

Ungdom 14-16

1. Balder Nääs, Hedevikens SSK, Lynx
2. Fredrik Kirkhus, Singsås MK Norge, Polaris
3. Martin Moland, Alta SSF Norge, Lynx

Ungdom 12-14

1. Elias Ishoel, NMK Oppdal Norge, Lynx
2. Philip Andersson, Skellefteå MS, Lynx
3. Emil Andersson, Skellefteå MS, Lynx

2010

Pro Open

1. Johan Lidman, Älvsbyns MS, Arctic Cat
2. Viktor Stenman, Storumans SK, Arctic Cat
3. Dan Lang, Åredalens SSK, Polaris

Pro Stock

1. John Stenberg, Lofsdalens SK, Ski-Doo
2. Johan Dahlgren, Team Walles MK, Lynx
3. Marcus Lundgren, Älvsbyns MS, Lynx

Sport 600

1. Tony Johansson, Robertsfors MS, Lynx
2. Mac Liljenberg, Team Walles MK, Lynx
3. Lars Lundberg, Älvsbyns MS, Lynx

Tjejer 600

1. Desiree Stolt, Umeå AK, Arctic Cat
2. Marica Renheim, Lima MS,
3.

Ungdom 14-16

1. Filip Sundström, Arjeplogs SF, Ski-Doo
2. Nisse Kjellström, SMK Söderhamn, Polaris
3. Jesper Degerbjörk, Kiruna MK, Ski-Doo

Ungdom 12-13

1. Robin Ottosson, Vilhelmina MK, Lynx
2. Lilleman Andersson, Bollnäs MK, Lynx
3. Erik Hansson, Team Walles MK, LYnx

2009

Pro Open

1. Emil Öhman, Älvsbyns MS, Lynx
2. Petter Nårsa, Moskosels SK, Lynx
3. Adam Renheim, Lima MS, Arctic Cat

Pro Stock

1. John Stenberg, Lofsdalens SK, Ski-Doo
2. Joakim Strandberg, Tavelsjö SK, Ski-Doo
3. Olle Olsson, Team Walles MK, Arctic Cat

Sport 600

1. Lars Lundberg, Älvsbyns MS, Lynx
2. Joakim Forsberg, Umeå AK, Lynx
3. Christoffer Wikström, Älvsbyns MS, Lynx

Tjej 600

1. Lina Kaasalainen, Malungs MK, Lynx
2. Jessika Niska, Haparanda SK, Lynx
3. Petra Lindeborg, Lima MS, Polaris

Ungdom 14-15

1. Marcus Johansson, Östersunds SSK, Ski-Doo
2. Oskar Norum, Umeå AK, Lynx
3. Jesper Degerbjörk, Kiruna MK, Ski-Doo

Ungdom 12-13

1. Nisse Kjellström, SMK Söderhamn, Polaris
2. Erik Hansson, Team Walles MK, Lynx
3. Emil Dahlsten, Team Walles MK, Lynx

2008

Pro Open

1. Emil Öhman, Älvsbyns MS, Lynx
2. Johan Dahlgren, Team Walles MK, Arctic Cat
3. Marcus Evensson, Östersunds SSK, Polaris

Pro Stock

1. Dan Lang, Åredalens SSK, Polaris
2. Joakim Strandberg, Tavelsjö SK, Ski-Doo
3. Emil Johansson, Gargnäs MK, Lynx

Ungdom 600

1. Petter Nårsa, Moskosels SK, Lynx
2. Dennis Jonsson, SMK Ockelbo, Ski-Doo
3. Mikael Johansson, Malmfältens MCK, Lynx

Sport 600

1. Ville Lehtisalo, La MK Finland, Lynx
2. Johannes Norberg, Storumans SK, Arctic Cat
3. Jonas Östbyhaug, Tydal MK Norge, Lynx

Ungdom 380

1. Jesper Degerbjörk, Kiruna MK, Ski-Doo
2. Nisse Kjellström, SMK Söderhamn, Ski-Doo
3. Lukas Johansson, Gargnäs MK, Ski-Doo

SM Tjej

1. Anna Henriksson, Malungs MK, Ski-Doo
2. Jessika Niska, Haparanda SK, Lynx
3. Lina Kaasalainen, Malungs MK, Lynx

2007

Pro 600

1. Peter Ericson, Skellefteå MS, Lynx
2. Emil Öhman, Älvsbyns MS, Lynx
3. Fredrik Granberg, Tavelsjö SK, Ski-Doo

Pro 440

1. Marcus Evensson, Östersunds SSK, Polaris
2. Christian Sahlemark, Vindelns MS, Arctic Cat
3. Tom Johansson, Gargnäs MK, Lynx

Sport 600

1. Per Nordholm, Bollnäs MK, Lynx
2. Adam Renheim, Lima MS, Arctic Cat
3. Anton Berggren, Arvidsjaurs MS, Arctic Cat

RM Tjej

1. Anna Henriksson, Malungs MK, Ski-Doo
2. Lina Kaasalainen, Malungs MK, Lynx
3. Desiree Fransson, Umeå AK, Lynx

Sport 600 Fläkt

1. Mikael Vebring, Storumans SK, Ski-Doo
2. Jon Andersson, Gargnäs MK, Lynx
3. Lars Lundberg, Älvsbyns MS, Lynx

Ungdom 600

1. Jonathan Eriksson, Lycksele MK, Lynx
2. Petter Nårsa, Moskosels SK, Lynx
3. Erik Rosendahl, SMK Dala, Ski-Doo

Ungdom 380

1. Simon Lundström, Kiruna MK, Ski-Doo
2. Oskar Norum, Västanfjällets SK, Lynx
3. Jesper Degerbjörk, Kiruna MK, Ski-Doo

2006

Pro 600

1. Peter Ericson, Skellefteå MS, Lynx
2. Daniel Olofsson, Lycksele MK, Ski-Doo
3. Emil Öhman, Älvsbyns MS, Lynx

Pro 440

1. Johan Eriksson, Team Walles MK, Polaris
2. Johan Johansson, Karlsborgs BK, Lynx
3. Dan Lang, Åredalens SSK, Lynx

Sport 600

1. Per Eriksson, Kiruna MK, Ski-Doo
2. David Westin, Gargnäs MK, Arctic Cat
3. Johannes Norberg, Storumans SK, Arctic Cat

RM Tjej

1. Anna Henriksson, Malungs MK, Ski-Doo
2. Lina Kaasalainen, Malungs MK, Lynx
3. Anna-Karin Fredriksson, Borlänge SSK, Ski-Doo

Sport 600 Fläkt

1. Johannes Bergsten, Skellefteå MS, Lynx
2. Kent Jacobsson, Hällnäs SSK, Ski-Doo
3. Johnny Sahlén, Åsarna SSK, Polaris

Ungdom 600

1. Christian Sahlemark, Vindeln MS, Arctic Cat
2. Mathias Johansson, Älvsbyns MS, Ski-Doo
3. Anton Berggren, Arvidsjaurs MS, Lynx

Ungdom 380

1. Filip Eriksson, Lycksele MK, Lynx
2. Markus Johansson, Gargnäs MK, Ski-Doo
3. Alexander Berglund, SMK Söderhamn, Arctic Cat

2005

Pro 800

1. Daniel Olofsson, Lycksele MK, Ski-Doo
2. Peter Ericson, Skellefteå MS, Polaris
3. Joakim Strandberg, Tavelsjö SK, Ski-Doo

Pro 440

1. Jörgen Backman, Team Walles MK, Polaris
2. Mac Liljenberg, Team Walles MK, Polaris
3. Johan Johansson, Karlsborgs BK, Ski-Doo

Sport 600

1. Ted Lindborg, Lingheds SK, Ski-Doo
2. Johannes Berglund, Malungs MK, Ski-Doo
3. Per Revelj, Hedevikens SSK, Polaris

RM Tjej 600

1. Anna Henriksson, Malungs MK. Ski-Doo
2. Lina Kaasalainen, Malungs MK, Lynx
3. Desiree Fransson, Umeå AK, Polaris

Sport 380 Ungdom

1. Jeff Öijer, Mora MK, Ski-Doo
2. Johan Lidman, Arctic Cat, Infjärdens SK
3. Christian Åström, Piteå MS, Lynx

2004

Pro 800

1. Daniel Olofsson, Lycksele MK, Ski-Doo
2. Fredrik Granberg, Tavelsjö SK, Yamaha
3. Thomas Åberg, Bollnäs MK, Lynx

Pro 440

1. Mac Liljenberg, Team Walles MK, Polaris
2. Jonas Persson, Kalix MS, Polaris
3. Simon Eklund, Robertsfors MS, Ski-Doo

Sport 600

1. Jonas Brodin, Bollnäs MK, Polaris
2. Mattias Lönn, Östersunds SSK, Polaris
3. Per Revelj, Hedevikens SSK, Polaris

RM Dam

1. Anna Henriksson, Malungs MK, Ski-Doo
2. Lina Kaasalainen, Malungs MK, Lynx
3. Jessika Niska, Haparanda MCC, Polaris

Sport 380 Ungdom

1. Emil Johansson, Gargnäs MK, Lynx
2. Jeff Öijer, Mora MK, Ski-Doo
3. Anders Zackrisson, Strömsunds MK, Lynx

2003

Pro 800

1. Thomas Åberg, Bollnäs MK, Lynx
2. Daniel Olofsson, Lycksele MK, Ski-Doo
3. Fredrik Granberg, Tavelsjö SK, Yamaha

Sport 600

1. Magnus Myhr, Malungs MK, Polaris
2. André Nyström, Gargnäs MK, Polaris
3. Per Revelj, Hedevikens SSK, Polaris

RM Dam

1. Anna Henriksson, Malungs MK, Ski-Doo
2. Lina Kaasalainen, Malungs MK, Lynx
3. Madeleine Andersson, Skellefteå MS, Polaris

Sport 440

1. Johan Eriksson, Team Walles MK, Polaris
2. Ronnie Westlund, Hedevikens SSK, Arctic Cat
3. Jonas Persson, Kalix MS, Polaris

Sport 380 Ungdom

1. Jimmy Johansson, Gargnäs MK, Ski-Doo
2. Johan Dahlgren, Team Walles MK, Ski-Doo
3. Emil Johansson, Gargnäs MK, Lynx

2002

Pro 800

1. Thomas Åberg, Bollnäs MK, Lynx
2. Johan Eriksson, Team Walles MK, Polaris
3. Joakim Strandberg, Umeå AK, Ski-Doo

Sport 600

1. Jonny Persson, Robertsfors MS, Ski-Doo
2. Marcus Nilsson, Östersunds SSK, Polaris
3. Jörgen Sjödin, Borlänge MK, Polaris

RM Damer 600

1. Anna Henriksson, Malungs MK, Ski-Doo
2. Madeleine Andersson, Skellefteå MS, Polaris
3. Lina Kaasalainen, Malungs MK, Lynx

Sport 440

1. Peder Svensson, Umeå AK, Lynx
2. Jörgen Backman, Team Walles MK, Polaris
3. Ronnie Westlund, Hedevikens SSK, Polaris

Sport 380 Ungdom

1. Fredrik Lindqvist, Östersunds SSK, Lynx
2. Olle Olsson, Njurunda MK, Lynx
3. Jimmy Johansson, Gargnäs MK, Ski-Doo

2001

Racer 800

1. Thomas Åberg, Bollnäs MK, Lynx
2. Magnus Myhr, Malungs MK, Polaris
3. Daniel Olofsson, Lycksele MK, Ski-Doo

Sport 600

1. Fredrik Nilsson, Östersunds SSK, Polaris
2. Per Nordholm, Bollnäs MK, Lynx
3. Stefan Björklund, Östersunds SSK, Polaris

Sport 440

1. Peter Löfvenius, Burträskbygdens SK, Ski-Doo
2. Kenny Svonni, Kiruna MK, Ski-Doo
3. Andreas Ljungberg, Team Walles MK, Ski-Doo

Juniorer Sport 380

1. Jimmy Johansson, Gargnäs MK, Ski-Doo
2. Emil Öhman, Älvsbyns MS, Lynx
3. Robert Granberg, Älvsbyns MS, Lynx

2000

Racer 800

1. Mats Persson, Storumans SK, Arctic Cat
2. Daniel Olofsson, Lycksele MK, Polaris
3. Tomas Åberg, Bollnäs MK, Lynx

Sport 600

1. Magnus Myhr, Malungs MK, Polaris
2. Per Nordholm, Bollnäs MK, Lynx
3. Johannes Nordberg, Storumans SK, Yamaha

Sport 440

1. Peder Svensson, Umeå AK, Lynx
2. Johan Eriksson, Team Walles MK, Polaris
3. Nicklas Degerbjörk, Kiruna MK, Ski-Doo

Juniorer Sport 380

1. Tom Johansson, Gargnäs MK, Lynx
2. Stefan Norberg, Storumans SK, Arctic Cat
3. Jimmy Johansson, Gargnäs MK, Ski-Doo